فهرست
Search
Generic filters

آشنایی با مودرا

محبوبیت یوگا و سایر روشهای دیگر شرقی در میان مردمان سراسر جهان روز‌به‌روز در حال افزایش است. آثار شگرف این روشها در ایجاد آرامش، افزایش خلاقیت و پویایی انسانها کم‌نظیر است. اغلب بیماریها (چه بیماریهای بدنی و چه روانی) از فقدان آرامش درونی ناشی می‌شود. طیف وسیع تعلیمات یوگا حتی در بهبود یا درمان بسیاری از بیمارهای جسمی و روانی از جمله اضطراب و افسردگی نیز از نظر علمی به اثبات رسیده است. اما هدف اصلی یوگا تعالی معنوی و گام نهادن در مسیر فرزانگی است. تنها در چنین مراتب بالایی از ادراک و آگاهی است که می توان بینش عمیقی را نسبت به ذات خدا کسب نمود. برای دستیابی به این شرایط ویژه انسان به افزایش سطح هشیاری خود نیاز دارد. برای درک ذات لایتناهی می بایستی با تمام وجود هشیار بود. یوگیهای باستانی برای دستیابی به این هشیاری راههای گوناگونی پیشنهاد کرده‌اند. یکی از مهمترین راههای پیشنهاد شده  انجام تمریناتی به نام مودرا است.

کلمه مودرا در زبان سانسکریت از ریشه  مود (Mud) به معنی حال خوش، خوشحالی و سرور مشتق شده است. بنابراین مودرا، تمرینات سرور‌آور یا لذت‌بخش معنا می‌شود. معنای دیگر کلمه مودرا، حالات، اشاره، نماد یا وضعیتهای اسطوره ای و نیز مهر کردن رازهای پنهان است. گاه انسان با دستها و یا چشمها بدون صحبت کردن به معنای موردنظر اشاره می‌کند و با زبان سمبلیک ارتباط برقرار می‌کند. یوگیهای باستانی این زبان سمبلیک را در تمرینات مودرا برای اشاره به سطح هشیاری استفاده کرده‌اند.

مودراها در واقع حالاتی هستند که برای برقراری پیوند میان سطح آگاهی انسانی با آگاهی کل کائناتی طراحی شده‌اند. در یک مودرا ممکن است تمام قسمتهای بدن به صورت ترکیبی از آسانا، پرانایاما و نیز تکنیکهای تمرکز فکر و تصور و تخیل درگیر باشند. این ترکیب برای افزایش سطح آگاهی، میزان تمرکز و هشیاری فرد مؤثر هست. تمرینات مودرا می‌بایست در پس کسب مهارت کافی در آسانا، پرانایاما و باندا و برطرف شدن انسدادهای عمده در مسیر کانالهای انرژی  و نیز زیر نظر مستقیم استاد یوگا و به روش صحیح انجام شوند. در چنین شرایطی کاربرد مودرا با پیدایش تغییراتی در سطح هشیاری و توان روانی سالک راه خودشناسی همراه خواهد بود.

در ابتدا این تمرینها باعث می‌شوند که فرد از جریان انرژی پرانا در بدن خود آگاهی یابد و در مراحل بعدی توازن میان انرژی پرانا در سطح انرژی جسمی (آنامایاکوشا Anamaya Kosha)، ذهنی (مانومایاکوشا Manomaya Kosha) و پرانیک (پرانامایاکوشا Pranamaya Kosha) بدن انسان را برقرار می‌کند و سرانجام با انعکاس ویژه این انرژیها در بدن و تمرکز آنها بر چاکراهای فوقانی باعث افزایش سطح آگاهی فرد می‌شوند.

این محتوا فقط برای کاربران وارد شده است.لطفا برای مشاهده این مطلب وارد شوید.

+1

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!