فهرست
Search
Generic filters

یوگا وکمک به کودکان برای مواجهه با بحران

در این زمانه بحران، اندوه و تردید، کودکان به عنوان یک موجود حساس، آگاهی ویژه ای از رنج و اغتشاش که آنان را در برگرفته است دارند، هرچند ممکن است احساسشان را به طور مستقیم بیان ننمایند. آن هنگام که فرصتی مناسب برای صحبت گشوده شده شاید پس از مطلبی که آنها در اشاره به رخدادهای به وقوع پیوسته در کشور یا جهان ما می گویند، اول فضایی را در قلب خود بگشاییم تا راستی بر کلاممان مستولی شود.

تصدیق احساسات

قبل از هر چیز احساساتشان را تصدیق کنید. در یکی از کتابهای مورد علاقه ام “والدین آزاد، فرزندان آزاد” (liberated parents, liberated children)، نوشته ادل فیبر (Adele Faber) و ایلین مزلیش (Elaine Mazlish)، مولفان به اهمیت پذیرش احساسات کودکان تاکید کرده اند:

  • کلیه احساسات مجاز شمرده می شوند، اعمال محدود می شوند.
  • نباید آگاهی کودک را انکار کنیم.
  • تنها پس از اینکه کودک درست احساس کند، می تواند درست فکر کند.
  • تنها پس از اینکه کودک درست احساس کند، می تواند درست عمل کند.
  • پذیرش آنچه که هست.

پذیرش احساسات، مدیتیشن زیبایی است که انسان را به وضعیتی از صلح می رساند، صرف نظر از بزرگسال یا کودک بودن او. آن زمان که فرزندتان می داند او را بدون قید و شرط می پذیرید، درست همان گونه که هست، می تواند این خصوصیت را همانند آینه در خود منعکس کند. وقتی “آنچه که هست” را می پذیرید، وضعیت نمی تواند همان گونه باقی بماند. پذیرش شما آغوش مرتعشی اطراف آن تولید می کند و آن موضوع ذوب می شود. نمی توانید سعی کنید که باعث این اتفاق شوید یا این تمرین را انجام دهید که احساس بهتری داشته باشید. در صلح نمی توانید خود را فریب دهید! صلح با پذیرش حقیقی زندگی همان گونه که هست، به معنی پذیرش احساساتتان همان گونه که هستند به سراغتان می آید.

توضیح آنچه که از احساس کودک درک می کنید، (به عنوان مثال، “می تواند وحشتناک باشد”یا”واقعاً در مورد آنچه روی داده است عصبانی هستی”) می تواند به آنها در اینکه احساس کنند و احساسات خود را بیان دارند، یاری رساند. لیکن انتظار نداشته باشید یا سعی نکنید باعث به وقوع پیوستن رخدادی شوید. به یاد داشته باشید: “پذیرش آنچه که هست” را تمرین می کنید.

همچنین حفظ حس عادی بودن زندگی مهم است. داشتن سرگرمی و لذت بردن از زندگی با فرزندتان راهی طولانی را در ایجاد صلح درونی و بیرونی می پیماید.

یوگا برای رهایی از اضطراب:

تمرین کندالینی یوگای زیر را یوگی باجان (Yogy Bhajan) برای بزرگسالان طراحی کرده اند که کودکان نیز می توانند آن را انجام دهند. این تمرین با حداقل زمان آغاز می شود. نهایتاً بزرگسالان و نوجوانان می توانند آن را به بیشترین زمان خود برسانند.

این حرکات همراه تنفس شدت دار بر روی سیستم عصبی کار می کنند. حرکت سریع بازوها مسیرهای انرژی حیاتی بدن در بازوها و سر را فعال می کند و به رها کردن افکار کهنه و انگاره‌های احساسی (که ماشه ترس و اضطراب را می کشند) کمک می کند. تنفس از دهان، با دهانی دایره ای شکل غالباً برای رهاسازی احساسات سرکوب شده استفاده می شود.

  1.  در وضعیتی راحت با دستانی در وضعیت دعا جلوی سینه بنشینید. کف دستها را متصل به یکدیگر نگاه دارید. آنها را رو به پایین و خارج حرکت داده و سپس دوباره به حالت اولیه بازگردانید. این حرکت سریع و ارتعاشی است. با تنفسهای عمیق و طولانی انجام می شود و به مدت ۱ تا ۳ دقیقه ادامه دارد.
  2.  همچنان در وضعیتی راحت بنشینید. بازوها را از آرنج خم کنید. آرنجها را نزدیک بدن خود قرار دهید. قسمت بالای بازو قدری به سوی شانه کشیده می شود. کف دستها باز و به سمت بدن هستند. با آوردن دستها به سمت بدن (بدون لمس آن) آغاز نمایید و سپس به حالت اولیه بازگردانید. این حرکت سریع است و تقریباً گویی خود را باد می‌زنید. دامنه حرکت حدود ۳۰ سانتیمتر (۱۲ اینچ) است. دهان را به صورت دایره درآورده و دم و بازدم را از دهان و به صورت سریع انجام دهید. این کار را به مدت ۱ تا ۳ دقیقه ادامه دهید.
  3.  این حرکت مشابه حرکت ۱ است. با این تفاوت که دم و بازدم سریع، از دهان و دهان به صورت دایره است. همان طور که در حرکت شماره ۲ عمل کردید. این کار را به مدت ۱ تا ۳ دقیقه ادامه دهید.

اکنون بگذار چنین اعتمادی داشته باشیم که رویدادی خوب در حال وقوع است، اتفاقی که ما را با همه کس دیگری در این سیاره می پیونداند. صلح را در قلب خود احساس کن و آن را با همه افراد پیوند بده. افرادی که می شناسی و آنانی که نمی شناسی. این صلح را پرورش ده تا به سراسر جهان گسترش یابد.”

صلح برای همه، زندگی برای همه، عشق برای همه

منبع اینترنت: www.childrensyoga.com

0

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!