عادات چاق کننده چيست؟

پُرخوری

خیلی از ما عادت به خوردن غذاهای پرحجم داریم و فکر می‌کنیم که اگر یک یا دو وعده غذایی را جا انداخته‌ایم، می‌توانیم در وعدهٔ بعدی جبران کنیم. امروزه زیاده روی و پرخوری یکی از مهمترین دلایل چاق شدن است.

هرچه بدن مجبور به هضم حجم بیشتری غذا در یک زمان شود، مقدار بیشتری از آن را به عنوان چربی در بدن ذخیره می‌کند. چون بدن هرچه را قادر به هضم آن نباشد، یا آن را دفع می‌کند و یا به صورت چربی در بدن انباشته می‌کند. این روزها برای جلوگیری از این مسئله، توصیه می‌کنند که روزانه در ۵ تا ۶ وعدهٔ غذایی کوچک غذا بخورید.

گرسنگی کشیدن

بعد از پُرخوری معمولاً گرسنگی می‌آید. اگر آخرین وعدهٔ غذایی شما ساعت ۶ بعد از ظهر است، بدنتان ۱۴ ساعت مجبور به تحمل گرسنگی می‌شود تا وعدهٔ بعدی برسد. و اگر شما از خوردن صبحانه هم صرف نظر کنید، این گرسنگی کشیدن به ۱۸ ساعت می‌رسد.

حال ممکن است بپرسید که چرا گرسنگی کشیدن بد است؟ فرض کنید جایی زندانی هستید و فقط وقتی غذا می‌خورید که نگهبان زندان به یاد شما بیفتد. وقتی غذا می‌گیرید با آن چه می‌کنید؟ تا می‌توانید از آن غذا ذخیره می‌کنید تا اگر باز نگهبان شما را فراموش کرد آذوقه داشته باشید. بدن شما هم همین کار را می‌کند، وقتی دیر به دیر غذا بخورید، بدن بیشتر آن را به صورت چربی ذخیره می‌کند.

اگر ندانید چه می‌خورید

کاری که اکثر مردم هیچ وقت انجام نمی‌دهند، حساب کردن کالریها و چربیهای مصرفی روزانه شان است و غذا خوردن در رستورانها و کافه تریاها بیشتر باعث این مسئله می‌شود.

اگر روزانه بیش از مقدار توصیه شده کالری مصرف کنید، باعث می‌شود که بدن کالریهای اضافی را به صورت چربی ذخیره کند. برای فردی متوسط و فعال مصرف روزانه ۲۰۰۰ کالری کافی است و چربی باید ٪۲۰ کالریهای مصرفی روزانه را تشکیل دهد.

شکر و کربوهیدراتهای ساده

شکر باعث بالا رفتن قند خون بدن و تولید انسولین می‌شودکه سوخت و ساز بدن را برهم می‌زند. با گذشت زمان، کسی که مقدار زیادی شیرینیجات استفاده می‌کند، مقدار بیشتری از آن به صورت چربی در بدنش ذخیره می‌شود.

خوراکیهای شیرین معمولاً کالری بالایی هم دارند. آنهایی که عادت به مصرف زیاد سودا دارند، اگر وزنشان اضافه شد نباید شکایتی داشته باشند.

عادت بد دیگری که بین مردم شایع است استفاده زیاد از کربوهیدراتهای ساده‌است. نان سفید، کلوچه و شیرینی همه باعث چاق شدن می‌شود. به جای کربوهیدراتهای ساده بهتر است که از کربوهیدراتهای پیچیده مثل نان جو، پاستا و برنج استفاده کنید.

نخوردن صبحانه

تحقیقات ثابت کرده‌است که صبحانه سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و ۸ ساعت اول روز چربی سوزی می‌کند.

تند غذا خوردن

وقتی غذا تند و با سرعت خورده شود، بدن ارضا نخواهد شد و مغز فرمان نخواهد داد که میزان کافی غذا مصرف شده‌است. متأسفانه این ارتباط بین مغز و بدن ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

افرادی که سریع غذا می‌خورند، معمولاً مقدار بیشتری غذا مصرف می‌کنند چون به مغز فرصت نمی‌دهند که به بدن اطلاع دهد که میزان کافی غذا استفاده شده‌است. به این دلیل توصیه می‌شود که غذا را آرام بخورید.

ننوشیدن میزان کافی آب

بدن برای سوزاندن چربی به آب نیاز دارد، به همین دلیل مصرف کم آب باعث چاقی می‌شود. توصیه می‌شود که روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.

✅ کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط به نشر، تکثیر و بهره برداری از محتوای وب سایت یوگا پیام مهر در اختیار صاحب آن قرار دارد. کسانی که مایل به استفاده از مطالب مندرج در این سایت هستند، باید منبع و آدرس اینترنتی آن را به صورت صریح و واضح ذکر کنند.

×

وقت بخیر 🧘

×