فهرست
Search
Generic filters

ماساژ، درمانی برای کودکان

مشت و مال یا ماساژ، از قدیمی ترین روشهای درمانی است که نخستین بار در سده دوم پیش از میلاد در چین باستان توصیف شده و همزمان در هند و مصر نیز رواج یافته است. امروزه روشهایی نظیر ماساژ درمانی جای خود را به داروهای شیمیایی داده اند اما، طرفداران “طب جایگزین” همچنان برای درمان ناهنجاریهای گوناگون از جمله اضطراب از ماساژ درمانی استفاده می کنند.

آیا ماساژ درمانی به راستی سودمند است؟

در پاسخ به این سوال دکتر تیفانی فیلد و همکارانش در مؤسسه پژوهشهای پزشکی دانشگاه میامی آمریکا در یک رشته مطالعات پژوهشی به بررسی علمی اثر بخشی ماساژ در درمان بیماریهای جسمی و روانی کودکان پرداختند.

دکتر فیلد، ماساژ را “دستکاری نسوج عمیق بدن که موجب تحریک گیرنده های فشار می شود”، تعریف کرد. وی بررسیهای خود را بر ارزیابی اثر بخشی ماساژ درمانی در کاهش درد، افزایش هوشیاری، تقویت کارکرد دستگاه ایمنی، توان رویارویی با استرس، کنترل اضطراب، بهبود افسردگی و از همه مهمتر تسهیل رشد جسمی متمرکز کرد.

پژوهش های انجام شده

بسیاری از پژوهشهای مربوط به آثار ماساژ درمانی در کودکان نارس، اطفالی که بر اثر اعتیاد مادر در رحم وی با کوکائین تماس پیدا کرده اند، کودکان آلوده به ویروس مولد بیماری ایدز HIV یا سایر کودکانی که به دلایلی از رشد طبیعی بازمانده اند، صورت گرفته است.

در یکی از این بررسیها، شماری از کودکان نارس در مرکز مراقبتهای ویژه به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. والدین کودکان گروه اول مرتب آنها را ماساژ می دادند اما کودکان گروه دوم به خوبی مورد توجه قرار می گرفتند ولی ماساژ دریافت نمی کردند.

کودکان گروه اول به مدت ۱۰ روز روزانه ۳ بار و هر بار ۱۵ دقیقه ماساژ دریافت می کردند. این کودکان نسبت به کودکان گروه دوم ۴۷٪ بیشتر وزن گرفتند و از سلامت روانی بهتری برخوردار شدند. طول مدت بستری در بیمارستان و نیز هزینه درمان کودکانی که ماساژ دریافت کرده بودند نسبت به گروه دیگر کمتر بود.

پژوهشگران همچنین دریافتند در طول دوره ماساژ درمانی، مقدار مواد شیمیایی که در روند  اضطراب افزایش می یابند (اپی نفرین و نوراپی نفرین) در خون کودکان گروه اول نسبت به گروهی که ماساژ دریافت نکرده بودند، طبیعی تر است. همچنین این گروه از کودکان در مقیاس رفتاری نوزادان نمرات بهتری به دست آورده اند. در سن ۱ سالگی، کودکان گروه اول، همچنان نسبت به گروه دوم وزن بالاتری داشتند و در مقیاسهای رشد روانی حرکتی نمره های بهتری کسب کردند.یافته های مشابهی نیز در کودکانی که در رحم مادر با کوکائین یا ویروس ایدز HIV مواجه شده بودند، به دست آمده است.

ماساژ درمانی در نوزادانی که در زمان طبیعی متولد شده اند نیز با نتایج مثبتی همراه بوده است.

در پژوهشی که در این دسته از کودکان انجام گرفت کودکان ۱ تا ۳ ماهه ای که از مادران نوجوان متولد شده بودند در طول ۶ هفته درمان، ۱۲ جلسه ماساژ به مدت ۱۵ دقیقه در روز دریافت کردند.

این گروه با کودکانی که فقط در محیط بستر به وسیله مادر تکان داده می شدند مورد مقایسه قرار گرفتند. نتایج حاکی از آن بود که کودکانی که ماساژ دریافت کرده بودند، زمان بیشتری در هوشیاری بودند، کمتر گریه می کردند و سطح هورمون کورتیزول در بزاق آنها، پایین تر بود. پایین بودن میزان هورمون کورتیزول در بزاق کودک از پایین بودن سطح استرس و تنش وی حکایت دارد. در پایان ۶ هفته، کودکان دریافت کننده ماساژ، وزن بیشتری کسب کردند، از نظر هیجانی، مردم آمیزی و آرامش پذیری بهتری نشان دادند و نیز از تعامل چهره به چهره بهتری برخوردار بودند. سطوح هورمونهای استرس زا در ادرار این کودکان پایین تر و نیز میزان واسطه شیمیایی سروتونین در مغز آنها در مقایسه با کودکانی که ماساژ دریافت نکرده بودند، بالاتر بود (سروتونین ماده ای است که در مغز آزاد می شود و در پیشگیری از افسردگی مؤثر است).

کودکان مبتلا به روماتیسم مفصلی، غالباً از درد مزمن رنج می برند. با کمک داروهای ضد التهابی می توان تا حدی درد را کمتر کرد ولی این داروها عوارض فراوانی دارند. در یک مطالعه از والدین خواسته شد که روزانه کودکان مبتلا به آرتریت را ماساژ دهند. در این مطالعه که مدت ۱ ماه طول کشید کودکان اضطراب کمتری احساس می کردند، سطح هورمونهای استرس زا در خون آنان پایین تر بود و در مقایسه با کودکانی که فقط آرامش عضلانی دریافت کرده بودند، درد کمتری گزارش دادند.

نتایج مثبت ماساژ درمانی در کودکان مبتلا به آسم نیز از طریق کاهش هورمونهای رشد وحالتهای ذهنی اضطراب که می تواند آغازگر حمله های آسم باشند، مشاهده شده است.

ساز و کار اثر بخشی ماساژ درمانی، به ویژه در انواع بیماری ها چیست؟

هنوز پاسخ روشن نیست، اما به نظر می رسد که کاهش هورمونهای وابسته به استرس و نیز حالتهای ذهنی اضطراب و افسردگی در این زمینه نقش مهمی ایفا می کند. این نظریه قدیمی که ماساژ جریان خون را افزایش می دهد با بررسهای جدید تایید نشده است.

برخی از نتایج مثبت ماساژ درمانی در کودکان، احتمالاً از بهبود روابط بین کودکان و اولیای آنان در جریان ماساژ ناشی می شود. پدر و مادرهایی که در این بررسیها، فرزندان خود را ماساژ داده بودند، گزارش کردند که سطح اضطراب و افسردگی خود آنها نیز کاهش یافته است و احساس می کنند که در درمان بیماری فرزند خود در مقایسه با گذشته نقش مثبت تری داشته اند. ماساژ دادن کودکان ممکن است به بهبود کلی محیط خانه و زندگی خانوادگی بیانجامد که به نوبه خود بر احساس بهبود کودکان اثری شگرف دارد‌.

در هر صورت ماساژ  نوعی مداخله درمانی ارزان قیمت و بی خطر به شمار می رود.

0

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!