فهرست

یوگا با صندلی

یوگا صندلی اصطلاحی کلی برای تمریناتی است که حرکات اصلاح شده یوگا را در حالی که روی صندلی نشسته اید، انجام می دهید. این روش انجام آساناهای یوگا را برای افرادی که نمی توانند بایستند یا تغییر وضعیت از حالت ایستاده به نشسته و یا موقعیت خوابیده برایشان دشوار است و همچنین در دفتر کار خود می خواهند از یک استراحت کوتاه لذت ببرند، قابل دسترس می کند.

همانطور که سال های طلایی زندگی ما می چرخد​​، وقت داریم که از تفریحات سالم زندگی لذت ببریم. از کلاس های ورزشی گرفته تا معاشرت با دوستان و امتحان فرصت های جدید. یوگا صندلی یک روش و فرصت عالی برای بزرگسالان است که می توانند از مزایای شگفت انگیز یوگا برای سلامتی برخوردار شوند.

با افزایش سن، باید عادات و سبک زندگی خود را برای رشد و ترقی تنظیم کنیم. درد مفاصل، درد عضلات، خستگی و سایر بیماری های شایع مربوط به سن می تواند ورزش را دشوارتر کند. این نگرانی ها اغلب افراد سالمند را به سمت یک زندگی غیرفعال یا کم تحرک سوق می دهد، که فقط اوضاع را بدتر می کند.

خوشبختانه، یوگا صندلی یک سبک قابل دسترس و مقرون به صرفه است که دارای مزایای باورنکردنی برای بزرگسالان و افراد سالمندی است که انجام حرکات یوگا برایشان چالش برانگیز است. راهی ویژه برای تقویت تحرک و بهبود وضعیت عمومی است تا بتوانند با این روش و انجام یکسری اصلاحات از مزایای کشش لذت ببرند. در این مقاله به فواید یوگا با صندلی برای سالمندان خواهیم پرداخت.

کشش های یوگا یک روش عالی برای رهایی دردهای عضلانی، کاهش استرس و اضطراب، بهبود گردش خون، کاهش فشار خون، محافظت از مفاصل و ایجاد قدرت و تعادل است.

علاوه بر کشش خوب، هنرجویان این روش می توانند از سایر مزایای سلامتی از جمله بهبود حجم عضلانی، بهبود عادات تنفسی، خواب بهتر، ارتقاء حس استقلال و رفاه و حتی مسائل خاص مرتبط با  سن مانند یائسگی نیز بهره مند شوند.

در حالی که روی صندلی نشسته اید،  می توانید کلیه حرکات پیچشی، کشش مفصل ران، خم شدن به جلو، خم شدن به عقب را تجربه کنید.

 

آیا یوگای صندلی برای شما مناسب است؟

این روزها رایج است که بگوییم “یوگا برای همه مناسب است.” ولی آیا واقعا درست است؟ آیا واقعاً توسط همه قابل انجام است؟ حتی کسانی که به دلیل بالا رفتن سن، عدم انعطاف پذیری یا آسیب دیدگی خود را محدود می کنند؟ کاملا!

در حقیقت، سالمندان ممکن است بیش از اکثر دانشجویان از یوگا بهره ببرند. از آنجا که با افزایش سن از دو نیمکره مغز به طور مساوی استفاده می شود، می توانیم آگاهی کلی بهتری از یوگا به دست آوریم، بنابراین از ارتباط ذهن و بدن به طور موثرتری نسبت به دانش آموزان جوان استفاده می کنیم.

برای بزرگسالان، ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای دستیابی به یک سبک زندگی سالم است. یوگای صندلی برخلاف ورزش های پرتحرک مانند دویدن، وزنه برداری و پلایومتریک، می تواند به عنوان دروازه ای برای سایر اشکال ورزش باشد. یوگای صندلی فرم مفیدی از یوگا برای هر سطح آمادگی جسمانی است.

گرچه افراد سالمند بیشترین مخاطبان یوگای صندلی هستند، اما افراد چاق و افراد مبتلا به بیماری های عصبی نیز کاندیداهای خوبی برای این روش می باشند. همچنین کارمندان و افرادی که پس از آسیب دیدگی بهبود یافته اند نیز می توانند از مزایای یوگای صندلی بهره مند شوند.

 

برای یوگای صندلی چه چیزی لازم داربم؟

اگرچه یوگا صندلی نوعی ورزش کم خطر است، اما باید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات مناسبی برای جلوگیری از آسیب دیدگی و بیشترین استفاده از تمرین را در اختیار دارید. برخی از تجهیزات ضروری شامل موارد زیر است:

صندلی بدون بازو و ثابت (بدون لرزیدن!). بجز صندلی های چرخ دار بعلت ناپایداری، تقریباً هر صندلی دیگری قابل استفاده است.

  • یک سطح صاف و یکنواخت برای صندلی شما
  • لباس راحتی که نه خیلی تنگ باشد نه خیلی گشاد
  • فضایی برای کشیدن کامل اندام ها
  • وسایل جانبی اختیاری شامل بلوک یا آجر یوگا، بند یا حوله دستی بلند که به کشش کمک می کند.
نکاتی که باید حین تمرینات رعایت کنید:
  •  تمرینات را مطابق توانایی ها و دامنه حرکتی خود تنظیم کنید.
  • از هر حرکتی که باعث درد می شود یا بسیار دشوار است، خودداری کنید.
  • ایمنی و راحتی اولین اولویت شما باشد.
  • حرکات مربی را فقط تا جایی که راحت است دنبال کنید. حتی اگر فقط کسری از دامنه حرکت را انجام دهید یا مجبور شوید برخی حرکات را کنار بگذارید، باز هم از فواید تمرینات بهره مند خواهیدشد. با گذشت زمان، انعطاف پذیری و قدرت تان بهبود می یابد و  قادر خواهید بود کارهای بیشتری انجام دهید.
  • کشش ها را بعنوان یک فعالیت سرگرم کننده ببینید و بیش از یکساعت وقت به آن اختصاص ندهید.

شروع یوگا با صندلی نیازی به انعطاف پذیری فوق العاده ندارد، مخصوصاً برای مبتدیان آسان است و در مقایسه با تمرینات پیشرفته یوگای ایستاده، شدت کمتری دارد.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از عضویت در کلاس یوگای صندلی یا تمرین حرکات در خانه به خاطر داشته باشید. 

آن را با پزشک خود در میان بگذارید

گرچه یوگا برای بیشتر افراد ایمن در نظر گرفته می شود اما بهتر است قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک با توجه به محدودیت های شما می تواند، کمک کند یا از ورزش های خاص خودداری کنید یا حرکات مناسب با درد یا اختلالات مفصلی را انجام دهید. اکثر حالت های یوگا را می توان با توجه به دردهای مفصلی و سطح مهارت اصلاح کرد.

با سرعت خودتان کار کنید

بسیار مهم است که با سرعت خود و در محدودیت های خود کار کنید. اگر به یک کلاس یوگا بپیوندید، احتمالاً در گروهی از افراد با سطح مهارت های مختلف خواهید بود. خوب است کمی به خود فشار بیاورید، اما مراقب باشید که به خود آسیب نرسانید. اگر در انجام حرکات احساس درد می کنید، آرام آرام از آن خارج شوید تا درد فروکش کند. حتی بعضی از روزها که احساس انعطاف پذیری یا قدرت بیشتری نسبت به روزهای دیگر دارید نیز بخود فشار نیاورید.

مراقب تعادل باشید

در یوگای صندلی، تعادل به اندازه وضعیت ایستاده مهم نیست. با این حال، ممکن است هنگام تمرین برخی از حرکات، سرگیجه یا از دست دادن تعادل را تجربه کنید. می توانید تمرینات تعادلی مربوط به سالمندان را انجام دهید تا تعادل خود را بهبود ببخشید، همچنین در اولین جلسات یوگای صندلی برای کنترل تعادل و جلوگیری از زمین خوردن، می توانید یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود را همراه داشته باشید.

هنگام تمرین حتما از صندلی محکم استفاده کنید. اگر احساس می کنید به اندازه کافی در هنگام انجام حرکات ثبات دارید، سعی کنید از صندلی بدون بازو استفاده کنید.

جهت بهره مند شدن از فواید و مزایای کلاس های فوق می توانید در دوره های آنلاین باشگاه یوگا پیام مهر شرکت نمایید.

منبع: گروه مترجمین پیام مهر

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

error: Content is protected !!
×

وقت بخیر 🧘

× چطور می توانیم کمکتان کنیم؟