بسیاری از مردم فکر می کنند کار برروی نقاط مارما فقط بخشی از تکنیک ماساژ آیورودا است. اما در طب آیورودا روش “شفابخشی با مارما” برای هزاران سال مورد استفاده قرار می گرفت و حتی اساس درمان های سنتی مانند طب سوزنی، طب فشاری و رفلکسولوژی نیز مارماتراپی است. دانش کار برروی نقاط حساس مارما در حفظ سلامتی عمومی بدن نقش مهمی را ایفا می کند. مارما به محل هاي خاصی در بدن گفته می شود که  دارای ویژگی درمانی هستند. این نقاط در محل تقاطع دو یا چند ماهیچه، رگ، عصب، استخوان، تاندون و یا مفاصل یافت می شوند و با اندام های داخلی بدن در ارتباطند.

 کارکردن با نقاط مارما برای بهبود گردش خون، کاهش دردهای گوناگون، سم زدایي، تنظیم طبع ها، کاهش میزان دی اکسید کربن و ایجاد تعادل چاکراها بسیار موثر است.

براساس طبق سنتی آیورودا زندگی کردن بدون توجه به قوانین طبیعت باعث برهم خوردن شعور درونی سلول های بدن می شود و تحریک نقاط مارما برای باز یابی این تعادل کمک می کند. این کار را می توان با ماساژ دادن و یا فشار نقاط مارما انجام داد. برای دریافت نتیجه بهتر، پیشنهاد می شود که هنگام ماساژ، از روغن های مخصوص هماهنگ با طبع هر فرد استفاده شود.

در این دوره شما با انواع مارماهای مهم و روش های فعال سازی آنها که شامل مباحث ذیل است آشنا می شوید.

شالوده های آیورودا

اولین گام در درک مفاهیم  مارما، داشتن دانش ابتدایی در باره شالوده آیورودا است که شامل:

  • شناخت عناصر حیاتی ساختار بدن انسان
  • شناخت مزاج ها و چگونگی ترکیب آن ها
  • مسیر های مهم جریان انرژی می باشد.

 

کاهش بهره هوشی و قدرت یادگیری، خستگی, ناتوانی تمرکز, کم اشتهایی، استرس، اضطراب و … می تواند پیامد کم شدن عناصر در بدن باشد .با وارد آوردن فشار با انگشت دست ها بر روی مناطق خاص مارما می توان به حفظ تعادل انرژی و نیروی زندگی کمک کرد. در این دوره شما با مارماهای اصلی برای نظم دادن به عناصر، مزاج ها و حریان نیروی پرانا در بدن آشنا خواهیدشد.

روش کاهش دادن درد در زانو

زانو درد به عنوان یکی از شایع ترین مشکلات انسان امروزه شناخته  شده است. زانوها یکی از مهم ترین اعضاء تحمل وزن بدن هستند. اغلب درد زانو به نوع فعالیت فیزیکی افراد ارتباط دارد و برای بهبود آن نیاز به انجام فعالیت های مناسب ورزشی است، اما بسته به تشخیص پزشک شما می توانید  با فشار دادن یا ماساژ مناطق خاص مارما شدت و میزان درد زانو را کاهش دهید. در این دوره شما با شیوه‌ی مناسب و موثر برای برطرف‌کردن درد زانو به وسیله مارماتراپی آشنا می شوید.

کاهش دادن اضطراب و فشار های روانی

همه ی ما در زندگی روزمره دچار استرس می شویم و هر کس به نحوی سعی می کند که از استرس نجات پیدا کند. یکی از روش های کاهش فوری سطح استرس و اضطراب می توان مساژ دادن به مارماهای خاص بدن باشد. در این دوره با  شیوه کاربردی مساژ مارما برای کاهش اضطراب آشنا شوید.

بهبود بیخوابی

آیا می دانید که داشتن خواب ناکافی یا بی‌کیفیت  تاثیرات نامطلوبی برروی بینایی و سلامتی روان ما دارد. یکی از علل خستگی همیشگی، بی خوابی است. اگر خواهان کیفیت خواب خوب و عمیق هستید با ما همراه باشید و شیوه های کاربردی آیورودا و مارما را برای داشتن خواب مناسب بیاموزید.

بهبود ریزش مو

 در هر شبانه روز به طور متوسط ما حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار از موهای سرمان را از دست می‌دهیم که در حالت عادی با تارهای موی جدید جایگزین می شود و تراکم مو ثابت می‌ماند. اما در صورتی که ریزش مو بدون جایگزینی مناسب باشد و منجر به کاهش تراکم موها شود، نیاز به اقدام جدی است. طب سنتی آیورودا برای داشتن موهای حجیم، محکم و ابریشمی به یک روش استثنایی  اشاره می کند. در این روش به ناحیه های خاص پوست سر با استفاده از حرکات مختلف دست ماساژ داده می شود.

این کار گردش خون را در پوست سر تحریک می کند و تمام سموم، سلول های مرده پوست و شوره سر را از بین می برد. همچنین به رشد موهای سالم و تقویت موهای موجود کمک می کند. 

جوان سازی پوست

چین و چروک پوست افزایش سن را اعلام می کند. در این فرایند پوست آب خود را از دست می دهد و خشک می شود. ضمن اینکه خاصیت ارتجاعی پوست نیز تا حد زیادی از دست می رود. کلاژن و الاستین دو ماده مهم در حفظ  طراوت و جوانی پوست به شمار می آید. با کاهش میزان تولید این دو ماده در بدن، پوست نازک و شکننده می شود. برای حفظ جوانی پوست صورت نیاز به ساخت کلاژن است. قرن هاست که  طب آیورودا از ماساژ دادن  نقاط مارما برای تحریک تولید کلاژن زیر پوست استفاده  می کند. در این دوره شما با نقاط مارمای کلاژن ساز و شیوه ماساژ آن آشنا می شوید.

توجه: به همان اندازه که فراگیری این علم می تواند به شما کمک کند چنانچه توسط افراد غیرمتخصص انجام شود می تواند برای شما مضر باشد.

آشنایی با مدرس دوره

نحوه ثبت نام و اطلاع از روز و ساعت دوره

لطفاً به اینستاگرام پیام مهر مراجعه کرده و به کانال دایرکت ارسال نمایید: