فهرست
Search
Generic filters

یوگا به زبان ساده: سلامتی و یوگا

پژوهشهای گوناگون نشان می دهد که یوگا بر جسم، روان، و روح افراد مؤثر است.

یوگا می تواند سلامت جسمی را بهبود بخشد و حتی اختلالات عصبی را تا حدی تحت تأثیر قرار دهد. افسردگی، اختلالات تصور جسمی، ناهنجاریهای تغذیه ای و حتی احساس عمومی سلامت از این ورزش و روش تأثیر می پذیرند. یوگا بر ارتباط فکر و جسم تکیه می کند و همین ارتباط است که خلق، سلامت و حتی برخی اختلالات روانی را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این برخی از بیماریهای جسمی مانند کمردرد و آسم نیز با یوگا و مدیتیشن تا حد زیادی بهبود می یابند. هر دو روش ذهن فرد را آرام می کند و به وی کمک می کند تا بر صلح درونی متمرکز شود. شناخت خود، رهاسازی، تمرکز، و هماهنگی پایه های این ورزش محسوب می شوند و همین اصول در بهتر شدن بسیاری از اختلالات مؤثرند.

افسردگی

یوگا به ویژه هنگامی که با درمانهای سنتی تلفیق شود، می تواند خلق شما را بهبود بخشد. شما در یوگا خواهید آموخت که چگونه توجه و تمرکز خود را بر تغییرات خلقی معطوف کنید. احساسات فرو خورده یا سرکوب شده با انجام آساناهایی ویژه که انرژی را از محلهای محبوس شده آزاد می کنند، ظاهر می شوند. بر اساس پژوهشی که در مؤسسه ملی بهداشت روان هند انجام شد، روشی موسوم به سودهارشان کریا تا ۷۳% در درمان افسردگی موفق بوده است. با این وجود، هنوز هم ارتباط بین افسردگی و یوگا تحت بررسی دانشمندان قرار دارد.

تصویر بدنی

بانوانی که یوگا می کنند در مقایسه با آنان که یوگا انجام نمی دهند، رضایت بیشتری از اندام و بدن خود دارند و کمتر از تناسب جسمی خود شکایت می کنند. در یوگا شما می آموزید که به جسم خود گوش فرا دهید و در عین حال  ذهن شما را کمتر با مقوله زشتی و زیبایی ظاهری مشغول می کند. علاوه بر این یوگا به شما کمک می کند تا از این پیام اجتماع که تنها جسم لاغر، جسم ارزشمند است، وتنها افراد زیبا ارزشمندند، رها شوید.

کاهش وزن

بر اساس تحقیقات مؤسسه ملی سرطان، انجام دادن تمرینات یوگا به صورت منظم و به مدت ۳۰ دقیقه در هفته، در کاهش وزن افراد مؤثر است. این اثر تنها به علت کاهش انرژی مصرفی نیست بلکه بخشی از آن به علت شناخت فرد از نیازهای واقعی جسمی وی است.

 در مجموع می توان گفت که با توجه به وسعت حوزه فعالیت یوگا و پل ارتباطی ذهن و جسم که در یوگا آموخته می شود، می توان بسیاری از مشکلات فردی را حل و فصل کرد.

0

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!