فهرست
Search
Generic filters

هیپنوتیزم و ترک سیگار

سیگار شکل مجاز و از نظر اجتماعی قابل قبول مصرف داروی روان گردان است. در سیگار قریب به ۳۰۰۰ نوع ماده شیمیائی وجود دارد و بیش از دیگر مواد مخدر به مصرف کننده زیان وارد مینماید.  نیکوتین سم قوی و کشنده ای است که جزء روان گردان دخانیات محسوب می شود.حدود ۲۵ درصد نیکوتین موجود در یک سیگار به خون می رسد و به فاصله حدود ۱۵ ثانیه وارد مغز می گردد. مصرف نیکوتین در فرد اعتیاد ایجاد می نماید. مصرف سیگار موجب افزایش غلظت هورمونهای نوراپینفرین، وازوپرسین، بتا اندورفین، کورتیزول و آدرنوکورتیکوتروپیک میشود. ترشح این هورمونها اثرات ویژه تخدیری و نیز تحریکی در سیستم اعصاب مرکزی می گذارد. وجود نیکوتین، مونواکسید کربن، برخی از گازها و هزاران ماده شیمیایی موجب بیماریهای عدیده و مرگ و میرهای زودرس درجهان است. پژوهشهای متعدد نشان داده است که مصرف سیگار می تواند موجب برونشیتهای مزمن، انفارکتوسهای مهلک قلب، بیماریهای عروقی قلب، بیماریهای عروقی مغز، بیماریهای ریوی، انواع سرطانها منجمله سرطان ریه، حلق، حنجره،‌ لب و دهان و غیره شود. سوزش و ضعف چشمها، سرفه، تنگی  نفس، بوی سیگار در بدن، سیاهی و خرابی دندانها، بیماریهای کبدی،‌ کوتاهی عمر و دهها بیماری دیگر از عوارض سیگار کشیدن است. فرد سیگاری نه تنها خودش در معرض خطرات مختلف است بلکه دیگران را نیز به مخاطره می اندازد.

طبق آخرین مطالعه بیماری و سلامت که در سال ۱۳۷۸ انجام شد، ۷۰ درصد افراد سیگاری در ایران زیر ۴۰ سال بوده و دو سوم آنها اولین سیگار خود را در سنین جوانی کشیده اند.

دکتر حسینی(۱۳۸۶)، دبیر انجمن آترواسکلروز، با اعلام اینکه در کشورمان در سال، ۲۱ میلیارد نخ سیگار وارد میشود، هزینه مصرف سیگار را در کشور ۶ هزار میلیارد ریال خواند و گفت: با احتساب هزینه‌های درمانی بار مالی سیگار بر کشور به ۱۲ میلیارد ریال میرسد. در حال حاضر با وجود ۱۰ میلیون سیگاری در کشور، سالانه ۱۴۶۰ میلیارد تومان بابت خرید سیگار هزینه میشود که دولت باید سه برابر این مبلغ را صرف هزینه‌های درمانی عوارض ناشی از مصرف دخانیات کند. وی با اشاره به اینکه تنها در چهار کارخانه واقع در تهران، رشت، اصفهان و ارومیه ۲۷ هزار نخ سیگار تولید میشود به ایسنا گفت: از مجموع ۵۴ میلیارد نخ سیگار، سه میلیارد نخ تولید داخل و مابقی به صورت قاچاق از کشورهای خارجی وارد میشود.

پژوهشهای انجام شده در مورد «کاربردهیپنوتیزم در ترک سیگار» نشان دهنده تأثیرات زیاد آن در درمان اعتیاد به مصرف دخانیات بوده است. اینکه چگونه هیپنوتیزم برای بهترین تأثیرگذاری مورد استفاده واقع شود و اینکه میزان تأثیرگذاری آن در قطع وابستگی روانی تا چه میزان است مورد بحث در مجامع علمی گوناگون بوده است.

دکتر ون‌ددن‌روث (Von Dedenroth) به موفقیت قریب ۹۴٪ مراجعانش در ترک سیگار به‌کمک هیپنوتیزم اشاره نموده است. تعداد قابل توجهی از مؤلفان به نتایج متوسط تأثیرگذاری هیپنوتیزم در ترک اعتیاد  اشاره نموده اند. نکته مهم اینکه شیوه هیپنوتیزم اعمال شده، کارایی درمانگر و خصوصیات شخصیتی و قدرت هیپنوتیزم پذیری فرد سیگاری از عوامل مهم در فرایند ترک سیگار محسوب می شوند.

ترک یکباره و نیز ترک تدریجی عادت به مصرف سیگار هر دو مورد تأیید درمانگران مختلف واقع گردیده‌ است.هر چند برخی از درمانگران اعتقاد دارند که ترک تدریجی می تواند ضریب اطمینان بیشتری را برای ترک داشته باشد، برخی دیگر ترک یکباره را مؤثرتر گزارش نموده اند.

دکتر ون‌ددن‌روث (Von Dedenroth) قویاً به ترک تدریجی ۲۱ روزه بعد از اولین جلسه هیپنوتیزم اعتقاد داشت.

دکتر اسپیگل (Spiegel) به ترک یکباره مصرف توأم با اولین جلسه هیپنوتیزم اعتقاد داشت که‌ سه تا چهار جلسه مؤثر و قوی هیپنوتراپی برای ترک کافی است. تحقیقات ایشان حاکی از موفقیت بالائی در ترک اعتیاد به سیگار بوده است.

دکتر هال و کرسیلینک (Hall & Crasilneck) عبارات ‌القائی ساده ای را در هیپنوتیزم برای ترک بکار می برند. عباراتی از قبیل:

“تو به سادگی نه تمایلی برای مصرف سیگار خواهی داشت و نه سیگار خواهی کشید”.

“تو به راحتی سیگار را کنار می گذاری و تمایلی برای آن نخواهی داشت”.

“با ترک سیگار نه به اشتهایت  افزوده خواهد شد و نه حالات عصبی خواهی داشت”.

“با ترک سیگار به کمک هیپنوتیزم ممکن است صرفا‍ً مشکلات کمی به لحاظ جسمانی و روانی و خواب راحت به علت ترک داشته باشی که کوتاه مدت است”.

دکتر پلیتیر(Pelletier) از القائاتی چنین استفاده می کرد:

“تو هرگز تمایلی به گذاشتن سیگار در دهان خود نداری”.

“تو در حد تعادل غذا میخوری و دلیلی برای افزایش وزن شما وجود ندارد”.

وی از مراجعانش میخواست که ضمن بیان این القائات در درون خود آنها را تصور نیز بنمایند.

 مشاهدات بالینی نشان داده که معمولاً سه جلسه هیپنوتراپی مؤثر کافی خواهد بود که فرد تحت تأثیر قرار گرفته اعتیاد به سیگار را کنار بگذارد. ولی برای اطمینان بیشتر از فرد خواسته میشود تا حداکثر سه هفته و هر هفته یک جلسه مراجعه نموده تحت آخرین درجه هیپنوتیزم قرار گرفته باشد و برنامه هایش تحت نظارت پیش رود.

 

 

منابع :

Spiegel H: A single-treatment method to stop smoking using ancillary self- hypnosis. Int J Clin Exp Hypn 18:235, (1998). 

VonDedenroth TEA: The uses of hypnosis in 1000 cases of tobaccomaniacs.Am J Cl: n Hypn10:194,(1998).

Pelletier AM: Hypnosis in the treatment of obesity and tobacco addiction. Delivered at the  Annual Scientific Meeting of the American Society of Clinical Hypnosis, Boston, (2001).

Hall JA, Crasilneck HB: Development of a hypnotic technique for treating chronic for treating chronic cigarette smoking.Int J Clin Exp Hypn 28:283, (1990).

دکتر ساعد احمدی

0

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!