فهرست
Search
Generic filters

ميثاق عشق

زهی عشق زهی عشق که ما راست خدایا                   چه نغز است و چه خوبست، چه زیباست خدایا

از آن آب حیاتست که ما چرخ زنانه                           نه از کف و نه از نای نه دفهاست، خدایا

عشق یکی از آشنا ترین و در عین حال پیچیده ترین و مرموزترین احساسات انسانی است. احساسی که چون سایه مرموزی همواره با انسان همراه است و انسان دانسته و نادانسته آن را می‌جوید و می‌پوید .در پرتو عشق شور زندگی در انسان زنده می‌گردد و دارای انگیزه و هدف می‌شود و این شور مبنای همه پویائیهاست .

عاشقی، تجلی بخشیدن به این احساس بنیادین انسانی است وعشق ورزی هنری والا و سلوکی عرفانی است. برای هر عاشقی، معشوقی وجود دارد که با مجاهدت به مطلوب خود خواهد رسید.

مهمترین کار عاشق ، عشق ورزی است . در عاشقی احساس تصرف و تمللک یک انحراف است . ما مالک معشوق نیستیم. علاقه و تعلقی عمیق بین عاشق و معشوق به وجود می‌آید که جز جوهر مایه عشق هیچ چیز دیگری ملاک اصلی آن نیست. اگر عاشق خود را مالک و صاحب معشوق بداند حصاری می‌سازد که موجب رنجش فراوان برای خودش و معشوق می‌شود. با احساس مالکیت و تصاحب، صاحب چیزی می‌شویم که ما را اسیر و بنده خود کرده‌ و در این تعامل نه تنها موجب اسارت معشوق بلکه موجب تخریب و ویرانی خود نیز می‌شویم. این عمل به عشق صدمه می‌زند و دلسردی، افسردگی و تنفر تولید می‌کند. احساس مهمی‌که با عشق به وجود می‌آید رهائی، نشاط، سرمستی و احساس زنده بودن و زندگی کردن است. و حصار مالکیت، کنترل و بدبینی مانع تجلی آن است.

نکته دیگر اینکه ما گاهی به معشوق می‌رسیم و ازارتباط عاشقانه با هم بهره مند می‌گردیم ولی هرگز به این نکته مهم توجه نمی‌نمائیم که عشق نیاز به نگهداری و نگهبانی و تجدید میثاق دارد. درست مثل نهالی که نیاز به باغبانی درست دارد. ما نیاز داریم بارها و بارها با معشوق تجدید میثاق کنیم و این مهمترین هنر عشق ورزی است که می‌تواند در کنه ارتباط عاشق و معشوق معنا، رشد و تعالی ایجاد کند. تجدید میثاق است که به عشق رونق نو و دیگر می‌بخشد. اگرهنر تجدید میثاق با معشوق را ندانیم دیر یا زود به رکود کشیده شده عشقمان تضعیف و ضربه پذیر می‌گردد.

عاشق با معشوق مراتب زیادی را طی می‌کنند ولی صرفاً با هنر تجدید میثاق عاشقانه با هم می‌توانند در مراتب عالی عرفانی وارد شوند و گام در حیطه‌های ورای نیازهای تن و روان بگذارند و درسلوکهای روحی پیش روند. مهارت و هنری که راجع به آن به ندرت چیزی خوانده‌ایم و یا هرگز چیزی نمی‌دانیم.

دکتر ساعد احمدی

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!