فهرست
Search
Generic filters

تاثیر یوگا در دردهای قاعدگی

اگر شما نیز در دوران قاعدگی تغییرات خلقی، نفخ شکم، میل بیش از اندازه به مصرف شکلات و شیرینی دارید پس حتماً این مقاله را بخوانید.

حدود ۴۰ درصد خانمها دوره های ماهانه خود را رنج آور توصیف می کنند. گاهی این علایم از چند روز پیش از آغاز این دوره تا روزها پس از پایان آن ادامه دارد. کاربرد منظم تمرینهای یوگا از سه طریق به تخفیف علایم این عارضه (که در اصطلاح پزشکی سندروم پیش از قاعدگی نامیده می شود) کمک می کند.

  • نخست آن که تمرینهای یوگا باعث آزاد سازی موادی موسوم به اندورفینها می شود. این مواد طبیعی در بهبود خلق و خوی و ایجاد آرامش در انسان موثرند.
  • یوگا باعث آرامش دستگاه عصبی مرکزی و افزایش جریان خون به دستگاه تولید مثل میشود.
  • تمرینهای یوگا تنش (Stress) را کاهش می دهد و آرامشی عمیق در فرد ایجاد می کند و این امر به نوبه خود در تخفیف علایم سندرم پیش از قاعدگی بسیار موثر است.

برای پیشگیری از بروز علایم آزار دهنده دوران قاعدگی تمرین دسته ای از حرکات بدنی یا آساناهای یوگا به مدت ۳۰ دقیقه در روز و دست کم چهار نوبت در هفته توصیه می شود. در صورتی که در دوران قاعدگی دچار افسردگی نیز باشید می توانید از خمشهای ملایم رو به پشت که باعث فراخ شدن قفسه سینه می شود استفاده کنید. بهره گیری از این آساناها باعث بهبود خلق و خوی شما خواهد شد.

به منظور تقویت آثار سودمند تمرینهای یوگا در درمان علایم مربوط به دوران قاعدگی می توان از روشهای درمانی طب سنتی هندوستان یا آیورودا نیز بهره برد.

در طب سنتی هندوستان عقیده بر این است که نیرویی موسوم به آپانا وایو Apana Vayu در تنظیم میزان خون ریزی قاعدگی و نیز وضع حمل، دفع ادرار و مدفوع نقش دارد و بر هم خوردن تعادل این نیرو عامل پیدایش علایم آزار دهنده دوران قاعدگی است.

درمانهای آیورودا برای تخفیف علایم این عارضه بنا به طبع یا دوشای غالب هر فرد متغیر است.

بانوان و دختران دارای طبع غالب واتا که در حوالی دوران قاعدگی به تغییرات خلقی و ناهنجاریهای اضطرابی دچار می شوند، بهتر است از مصرف غذاهای سرد و خام پرهیز کنند و در عوض به سوپ گرم، برنج و سبزیهای پخته روی آورند.

 

بانوان و دختران دارای طبع غالب پیتا که در این دوران بیشتر تحریک پذیر می شوند و اشتیاق شدیدی به مصرف شیرینی و شکلات پیدا می کنند، می بایست از مصرف مواد غذایی داغ و تند خودداری کنند.

بانوان و دختران دارای طبع غالب کافا که در این دوران از افزایش وزن، دردناک شدن سینه ها و تجمع آب و املاح در بدن خود شکایت دارند، می بایست از مصرف فرآورده های لبنی و غذاهای چرب و سرخ کردنی پرهیز کنند.

شما می توانید صرف نظر از نوع طبع غالب خود برای تسکین بیشتر علایم آزار دهنده دوران قاعدگی به غذای خود زردچوبه اضافه کنید یا چای رازیانه بنوشید.

+1

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!