فهرست
Search
Generic filters

مدیریت زمان

برداشتی آزاد از کتاب ” قورباغه را بخور” اثر برایان تریسی

در این مقاله تلاش بر این است که خواننده بتواند با مروری سریع بر کتاب برایان تریسی و روشهای کاربردی وی زمان را در زندگی خود به خوبی برنامه ریزی کند و بر تنبلی و پشت گوش انداختن کارها غلبه کند.

استعدادهای منحصر به فرد خود را تقویت کنید.

شما انسانی منحصر به فرد و با استعدادهای ویژه خود هستید. با یافتن تواناییها و استعدادهای خود و پرورش آنها می‌توانید به فردی بسیار شاخص در نسل خود تبدیل شوید. این قبیل کارها و تواناییها معمولا به گونه ای هستند که شما بیشترین لذت را از انجام دادن آنها احساس خواهید کرد.

محدودیتهای اصلی خود را مشخص کنید.

همواره عامل محدود کننده و بازدارنده ای در مسیر شما وجود دارد که سرعت دستیابی شما به هدف را کند یا متوقف می‌کند. شناسایی این عامل و تضعیف آن یکی از مهمترین بخشهای پیشرفت شما محسوب می‌شود. قانون ۲۰/۸۰ در این مورد نیز صادق است. یعنی ۸۰ درصد تمام ‌محدودیتهای شما عوامل درونی (ویژگیهای شخصیتی، عادتها، انضباط فردی و …) و تنها ۲۰ درصد آنها عوامل بیرونی هستند.

هربار یک قدم جلو بروید.

یکی از مهمترین روشهای غلبه بر تنبلی و ایجاد پیشرفت در کار این است که به جای فکر کردن به تمام کار عظیمی‌که در پیش رو دارید ذهن خود را تنها بر همان بخشی از کل کار که در حال انجام دادن آن هستید، متمرکز کنید. برای انجام دادن کاری عظیم باید با اطمینان کامل قدم بر دارید و اعتماد کامل داشته باشید که گام بعدی شما به زودی برایتان روشن خواهد شد.

راحت طلبی را فراموش کنید و خودتان را تحت فشار قرار دهید !

افراد موفق همواره برای بالا بردن کارآیی شان خود را تحت فشار قرار می‌دهند. تنها دو درصد مردم کارهای خود را بدون نظارت و به نحو احسن انجام می‌دهند. اگر شما نیز می‌خواهید در این گروه باشید باید استانداردهایی برای کار خود تعریف کنید که از استانداردهایی که دیگران برای شما تعریف می‌کنند بالاتر باشند. هنگامی‌که خود را وادار می‌کنید حداکثر تلاش خود را به کار گیرید یا بیش از یک فرد عادی تلاش کنید احساس اعتماد به نفس فوق العاده ای در شما ایجاد خواهد شد.

قدرتهای فردی خود را به حداکثر برسانید.

 بدن شما برای انجام دادن تمام فعالیتهای خود به انرژی جسمی و ذهنی نیازمند است. این انرژیها را باید با تغذیه و استراحت کافی و تفریح مناسب تجدید کنید. پس از یک استراحت کامل کارآیی افراد حتی تا پنج برابر افزایش می یابد. بر همین اساس بهتر است مهمترین و دشوارترین کارهای خود را در ساعاتی انجام دهید که بیشترین کارآیی را دارید. از سوی دیگر هنگامی که خستگی زیادی در خود احساس می کنید حتی اگر کار زیاد و وقت کمی پیش رو دارید، بهترین کار شما استراحت کافی خواهد بود. یک روز در هفته را تنها به استراحت، ورزش، تماشای فیلم یا هر فعالیتی که انرژی شما را تجدید کند، اختصاص دهید.

به تغذیه خود نیز توجه داشته باشید، از خوردن مواد حاوی شکر، نوشابه، آب نبات و شیرینی خودداری کنید. مصرف چربیها و مواد قندی را در رژیم غذایی خود متعادل نگه دارید و سبزیها و میوه ها را به میزان کافی در رژیم غذایی خود بگنجانید.

خوش بینی را در خود تقویت کنید.

۹۵ درصد از احساسات شما از چگونگی صحبتهای درونی شما اثر می پذیرند و تفسیر شما ازوقایع و اتفاقات بیرونی روحیه و احساس و در نهایت واکنش شما را به این وقایع رقم می زند. به همین دلیل باید اراده کنید که کاملا خوش بین باشید و در هر شرایطی به وقایع بیرونی واکنش مثبت نشان دهید. افراد خوش بین سه ویژگی دارند. اولا در هر اتفاقی در پی یافتن نکات مثبت و سازنده هستند، ثانیا در هر مشکل یا شکستی در پی درس گرفتن از آن هستند ، ثالثا همیشه در پی یافتن راه حل مشکلات خود هستند و مدام به اهداف خود می اندیشند. با تجسم دائم اهداف خود و داشتن گفت و گوهای درونی مثبت درباره آنها، تمرکز بیشتری بر این اهداف خواهید داشت.

تنبلی هدفمند را تمرین کنید.

هیچ کس به آن اندازه فرصت ندارد که تمام کارهایی را که باید انجام دهد به اتمام برساند بنا بر این باید تمرین کنید که برای کارهای خود اولویت تعیین کنید و حتی برخی از آنها را که ضرورتی ندارند رها کنید. این یکی از تفاوتهای اصلی افراد کارآمد و افراد با کارآیی پایین است. تنبلی هدفمند در واقع تصمیمی عاقلانه و منطقی است که بر پایه آن تصمیم می گیرید که چه کاری را انجام دهید و چه کاری را انجام ندهید. فعالیتهای کاری خود را مرور و وظایفی را که می توانید از برنامه خود حذف کنید یا به دیگری بسپارید مشخص کنید.

پیش از همه سخت ترین کار را انجام دهید.

شما باید بیاموزید که اول سخت ترین کار را انجام دهید. این گونه کارها معمولا کارهایی هستند که بیشترین اثر را روی موقعیت اجتماعی یا اقتصادی شما بر جای می گذارند. لازمه این کار تهیه فهرست کارهای روز بعد در پایان هر روز و فهرست کارهای هفته بعد در پایان هفته است. در هریک از این لیستها، اهمیت کارها را به همان ترتیب الفبایی مرتب کنید. تلاش کنید این نظم را دست کم به مدت سه تا چهارهفته رعایت کنید. این زمان حداقل زمان لازم برای ایجاد عادت در افراد است. شروع روز با سخت ترین کار شروعی پرانرژی و شاداب کننده برای شما خواهد بود.

کار را به قسمتهای کوچکتر تقسیم کنید.

یکی از دلایل سستی در انجام کارهای مهم و بزرگ این است که در برخورد اول بسیار عظیم و سخت به نظر می رسند. به همین دلیل بهتر است کار را به بخشهای کوچکتر تقسیم کنید و هربار یک قسمت از آن را انجام دهید. یک روش دیگر این است که تصمیم بگیرید هر بار مدتی معین مثلا پنج یا ده دقیقه از وقت خود را برای انجام دادن کار مورد نظر صرف کنید و سپس کار را متوقف کنید. به این ترتیب پس از مدتی علاوه بر آنکه با انجام بخشهایی از کار انگیزه خوبی برای انجام دادن بقیه قسمتها در شما ایجاد می شود، موفقیتهای مقطعی شما اراده و انگیزه شما را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

وقت بیشتری ایجاد کنید.

در نظر بگیرید که اگر تنها پانزده دقیقه از وقت خود را در هر روز به مطالعه اختصاص دهید سالانه حدود ۱۰۰ ساعت مطالعه خواهید داشت. به همین ترتیب شما با استفاده از برنامه ریزی دقیق و بلند مدت می توانید از وقتهای آزاد خود برای انجام دادن کارهایی مهم بهره بگیرید. مثلا با برنامه ریزی دقیق می توانید زمانی را که در ترافیک سنگین خیابانها متوقف شده اید به یکی از زمانهای مفید برای برخی کارهای دفتر خود اختصاص دهید. یا صبح زود را به کارهای منزل اختصاص دهید و اطمینان خواهید داشت که در این مدت از تلفنهای مکرر یا سر و صدای بچه ها در امان هستید.

سرعت انجام کارها را افزایش دهید.

زنان و مردان موفق همواره اهل عمل هستند. آنان زمانی را صرف برنامه ریزی می کنند و پس از آن بدون وقفه و به سرعت اما بدون تعجیل برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند. ذهن افراد در مواقع ویژه ای توان و کارآیی بسیار زیادی دارد و افراد موفق در این دوره ها از فکر و توان خود حداکثر بهره را می گیرند. برای رسیدن به این وضعیت باید نوعی احساس اضطرار را در خود ایجاد کنید. به عبارت دیگر نوعی تمایل و اشتیاق عمیق و ذاتی برای انجام و اتمام کار. به جای صحبت کردن مدام از کارهای خود، عمل گرایی را در خود تقویت کنید و وقتی برای انجام  دادن کارها حرکت کردید به انرژی بسیار کمتری برای ادامه این حرکت نیاز دارید. یکی از روشهای بسیار موثر برای رسیدن به این مرحله این است که بارها و بارها با خود تکرار کنید: هم اکنون کارت را انجام بده. و هنگامی که اختلالی در ادامه کار ایجاد می شود با خود بگویید: برگردیم سر کار خودمان.

هربار تنها یک کار مهم انجام دهید.

یکی از مشکلات رسیدن به اهداف و انجام دادن کارهای بزرگ این است که افراد کارهایی را که در حال اجرای آن هستند متوقف می کنند. تخمین زده شده که متوقف کردن و شروع مجدد یک کار می تواند زمان اجرای آن را تا پنج برابر افزایش دهد زیرا در هر بار شما باید دوباره روی موضوع تمرکز کنید و دوباره شرایط قبلی را درک کنید. برای غلبه بر این ضعف باید انضباط فردی را در خود تقویت کنید. انضباط فردی یعنی توانایی مجبور کردن خود به انجام دادن کاری که باید در زمان معینی انجام شود، چه آن را دوست داشته باشیم و چه آن را دوست نداشته باشیم. باید بیاموزید که روی مهمترین و اصلی ترین کار خود متمرکز شوید و آن را تا اجرای کامل و صد در صد ادامه دهید. هر کار را می توانید مانند آزمایش و امتحانی از اراده خود در نظر بگیرید و ببینید آیا شما کسی هستید که برای اجرای کاری تصمیم بگیرید و آن را تا آخر پیش ببرید.

با تلاش و به کار بستن این اصول، تغییراتی شگرف را در کارآیی، موفقیت، اعتماد به نفس و تواناییهای خود خواهید دید و زندگی شما به گونه ای خواهد شد که تا کنون برای شما باور کردنی نبوده است.

0

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!