فهرست
Search
Generic filters

تاثیر یوگا در زندگی کودکان شما

یوگا براى کودکان موضوع جدیدى نیست. در حقیقت اخبار و اطلاعات مربوط به فواید سلامتى جسمانی و روانى یوگا همچنان در حال انتشار بوده و هر روز جذاب‌تر و محبوب‌تر مى‌شود. یوگا کودکان را فعال نگه می دارد، به اندام آنها تناسب و تعادل می دهد و ذهنشان را متمرکز می کند. کودک در یوگا با حالات مختلف بدن، تمرینات تنفسی و مدیتیشن آشنا می شود و در واقع یاد می گیرد که سبک زندگی سالم تری داشته باشد.

امروزه کودکان با چالش های بیشتری نسبت به نسل های قبلی روبرو هستند

در میان مسائلی چون زورگویی مجازی، استفاده بیش از حد از تکنولوژی و امتحانات مدارس، میزان استرسی که کودکان با آن دست و پنجه نرم می کنند. به این موضوع یک برنامه کاری فشرده برای والدین را نیز اضافه کنید که معمولا بیرون از منزل مشغول به کارند و جای تعجب نیست که کودکان احساس سراسیمگی کنند.

یوگا برای کودکان چه فوایدی دارد؟

·         یوگا بسیاری از بیماری های جسمی و روحی را از بین می برد و به بیان دیگر بهترین ابزار برای ایجاد تعادل در زندگی است.

·         تعادل، ظرفیت و مقاومت بدن را بالا می برد.

·         دردهای ماهیچه ای و مفصلی را کاهش می دهد.

·         کیفیت خواب را افزایش می­دهد.

·         سطح ترشح هورمون های استرس مانند کورتیزون را کاهش می دهد که بالطبع استرس، عصبانیت و خستگی را دور می کند.

·         با افزایش سطح تمرکز،  روی رفتارهای کودکان به خصوص در کلاس درس نیز تاثیری مثبت می گذارد.

·         انعطاف پذیری بدن را بیشتر و بر مهارت های خود کنترلی می افزاید.

·         یوگا باعث تناسب اندام می شود .

·         باعث بهبود  عملکرد غدد درون ‌ریز می­گردد .

·         انجام تمرینات تمرکزی یوگا با عث تقویت حافظه می­شود.

·         ذهن را آرام می کند و بر کیفیت زندگی می افزاید.

با وجود این همه فواید، بهتر است که از همین ابتدا کودکتان را با ورزش یوگا آشنا کنید

برای انجام ورزش یوگا، نیاز به فضای بزرگ یا ابزار ورزشی خاص نیست . از این رو کودک شما می تواند در اتاق، حیاط خانه یا حتی مدرسه هم این کار را انجام دهد.

امری مسلم است که آدم‌ها، بخصوص کودکان نمی‌توانند در مدت زمان طولانی تمرکز خود را حفظ کنند. زمان تقریبی تمرکز برای بزرگسالان حدود ۴۰ دقیقه و برای کودکان تقریبا ۱۵ دقیقه است.

دکتر الخاندرو یراس (Alejandro Lleras) استاد روانشناسی دانشگاه ایلینوی (Illinois) سرپرست این مطالعه، ادعا می‌کند افت «منابع توجه» دلیل اتفاقی است که به آن «کاهش گوش‌ به‌ زنگی» می‌گوییم. افت گوش به زنگی، افت توجه‌ای است که در اثر انجام دادن طولانی مدت یک کار برای ما اتفاق می‌افتد. یراس متوجه شد در فرایند ادراک حواس؛ زمانی که محرک حسی (بینایی، شنوایی، و سایر حواس) به مدت طولانی ثابت و تکرار شونده باقی بماند، مغز به تدریج توجه خود را بر آن حس متوقف می‌کند. یراس می‌گوید اگر توجه کسی را در مدت زمان زیادی به یک کار معطوف کنیم، سطح عملکرد او کاهش پیدا می‌کند.  از این رو با  تقسیم کارهای بزرگ به کارهای کوچکتر و تعیین اهداف کوتاه مدت برای کودک، و قرار دادن چند زنگ‌تفریح در خانه می‌توان به سادگی با رفع ریتم یکنواختی ، به افزایش قدرت تمرکز او کمک نمود.

از دیگر مواردی که باعث غنای ذهنی کودک و افزایش سطح تمرکزی او می شود، خوردن غذای سالم است. خوردن هله هوله و یا غذای پر قند، غذاهای آماده و فست وفودها  نه تنها باعث عوارضی مانند چاقی، کبد چرب و بیماریهای مختلف در بزرگسالی می شود بلکه از لحاظ ذهنی نیز باعث می شود کودک دچار کندی شود، در حالی که غذاهای سالم و حاوی پروتئین مانند بادام، تخم مرغ و گوشت، میوه ها و سبزیجات تازه آگاهی و تمرکز کودک را افزایش می دهد!

در کنار توصیه­ های فوق ترکیب‌کردن تکنیک‌های ساده‌آرامش‌بخش یوگا مانند تنفس عمیق و تصویرسازی ذهنی مثبت به مغز کودک کمک می‌کند، مهارت‌های جدید را بهتر یاد بگیرد.

برای مثال، می‌توانید از کودک خود بخواهید که چشمانش را ببندد و با دم و بازدم عمیق بدن خود را در حالت آرامش و وانهادگی قراردهد.

حال از او بخواهید تصویر سازی کند.

شما می توانید از او بپرسید در ذهن خود چه چیزی می‌بیند؟ چه چیزی می‌شنود؟ چه چیزی حواس او را پرت می‌کند؟

با کمک تمرینات یک مربی با تجربه یوگا بتدریج فرزند شما می‌تواند از این حواس‌پرتی‌ها خلاص و به سطح تمرکزدلخواه برسد.

گردآوری و تنظیم: گروه مترجمین پیام‌مهر
منابع: سبک زندگی، نمناک
Momjunction ترجمه پردیس بختیاری
Lifehack توسط امیرحسین سلیمانی

0

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!