چگونه می توان بر عدم انگیزه ورزش غلبه کرد

عدم انگیزه ورزش

عدم انگیزه ورزش

ورزش برای زندگی سالم ضروری است، با این وجود هنوز هم خیلی از افراد نمی توانند به یک برنامه منظم ورزشی پایبند باشند. این امر به خصوص برای افرادی که بیشتر عمرشان بی تحرک بوده اند، می تواند چالش برانگیز باشد.

وقتی از مردم در مورد موانع ورزش پرسیده شود، اغلب بهانه های مختلفی دارند: هوا خیلی گرم است. خیلی سرد است؛ هوا بارانی است؛ برف می بارد؛ وقت ندارم؛ خسته ام؛ پای من صدمه دیده؛ کمرم درد می کند؛ از عهده ورزش برنمی آیم. اگرچه لیست بهانه ها نامحدود است، اما مسئله اساسی معمولاً انگیزه است.

اگر اخبار مربوط به سلامتی و تناسب اندام و تمرکز مداوم روی چاقی را دنبال کنید، ممکن است این احساس را داشته باشید که همه کارها را اشتباه انجام می دهید. شما تمام روز پشت کامپیوتر می نشینید، اشتباه!  شما به جای پیاده روی همه جا رانندگی می کنید، اشتباه!  شما بیش از حد تلویزیون تماشا می کنید، به اندازه کافی از پله استفاده نمی کنید، به اندازه کافی ورزش نمی کنید؛ این لیست اشتباهات همچنان ادامه دارد.

به نظر می رسد نشستن بی تحرک به اندازه رانندگی بدون کمربند ایمنی خطرناک شده است. واضح است که دنیای کم تحرک ما فعالیت زیادی را نمی طلبد، با این وجود برای سلامتی و کاهش وزن به فعالیت نیاز داریم.

بنابراین، چگونه می توان ورزش را بخشی طبیعی از زندگی خود قرار داد؟ اولین قدم این است که بفهمیم چه چیزی واقعاً پشت این بی تحرکی است.

بیایید بهانه ها را کنار بگذاریم و در عوض ماهیت انگیزه و چگونگی کشف توانایی حفظ حرکت خود را کشف کنیم. نکته اصلی برای با انگیزه ماندن، یافتن ارزش در خود تجربه است، نه اینکه فقط به نتیجه معطوف شویم.

انگیزه ذاتی و درونی

انگیزه دو نوع متفاوت دارد: ذاتی و خارجی. محرکهای بیرونی ارزشهایی هستند که از محیط خارج دریافت می شوند. پاداشهایی مانند ظاهر ما و تناسب اندام، تمجید دیگران یا کاهش وزن. این دلایل بی اهمیت نیستند، اما بعید است انگیزه شما را حفظ کنند، مگر اینکه انگیزه های ذاتی نیز وجود داشته باشد.

انگیزه ذاتی معنایی است که در نتیجه هر تلاشی تجربه می کنیم ویک پاداش درونی است. وقتی می بینید که یک دونده در یک بعدازظهر بارانی پیاده روی می کند، از دویدن خود رضایت درونی دارد یعنی نه تنها سعی می کند زیبا به نظر برسد، بلکه رضایت شخصی عمیق را نیز پیدا می کند که کیفیت زندگی او را افزایش می دهد.

جوایز ذاتی که می توان از طریق ورزش بدست آورد عبارتند از: انعطاف پذیری عاطفی، سطح استرس پایین تر، احساس بهزیستی، رشد معنوی، اعتماد به نفس بالاتر و رشد عاطفی. برای افرادی که به صورت گروهی ورزش می کنند، احساس اجتماع نیز محرک ذاتی است.

افرادی که در طولانی مدت به برنامه های ورزشی پایبند هستند، همه انگیزه های ذاتی دارند. اگر پزشک شما به شما توصیه می کند که باید ورزش را به زندگی روزمره خود اضافه کنید، باید به برخی از دلایل فراتر از کاهش وزن یا پایین آوردن فشار خون خود فکرکنید تا به شما کمک کند انگیزه خود را حفظ کنید. افرادی که انگیزه ذاتی ندارند غالباً می دانند که باید ورزش کنند ولی از نظر احساسی مقاومت می کنند.

چگونه می توان بر عدم انگیزه ورزش غلبه کرد
چگونه انگیزه ذاتی را ایجاد کنیم

اولین قدم برای تعهد به یک برنامه تمرینی، ایجاد انگیزه ذاتی است. این کار به زمان و حوصله نیاز دارد، به خصوص اگر بیشتر زندگی خود را بی تحرک بوده باشید. ورزش منظم نظم و انضباط می طلبد، اما پاداش آن بی اندازه است. در ادامه چند پیشنهاد وجود دارد.

 

سریع تصمیم بگیرید

بیش از حد در فکر ورزش نباشید فقط آن را انجام دهید همه ما مکالمه درونی داشته ایم تا تصمیم بگیریم ورزش کنیم یا نکنیم. اغلب این مونولوگ با تصمیم عدم ورزش انجام می شود. یک تصمیم ناگهانی بگیرید و فوراً ورزش کنید. بیش از حد فکر نکنید.

هرچه بیشتر روی یک تصمیم تعلل کنید، تصمیم گیری دشوارتر خواهد بود. و شما همیشه در نهایت گزینه انصراف را انتخاب خواهید کرد.

 

چیزی را پیدا کنید که از آن لذت می برید

قبل از شروع یک برنامه تمرینی جدید، به شخصیت خود فکر کنید و در نظر بگیرید که کدام فعالیت ممکن است بیشتر مورد توجه شما قرار گیرد. به عنوان مثال، برخی از افراد از کلاسهای ورزش گروهی، دویدن گروهی یا پیاده روی لذت می برند. در حالی که، برخی افراد؛ آموزش انفرادی را ترجیح می دهند. برخی از افراد از ورزش حرکات تکراری مانند شنا و دویدن، پیاده روی یا دوچرخه سواری لذت می برند. برخی دیگر تنوع کلاس رقص یا یوگا، حتی ایروبیک در آب را ترجیح می دهند. وقتی فعالیتی را که دوست دارید انتخاب می کنید، بیشتر تشویق به انجام آن می شوید.

 

اهداف افزایشی را تعیین کنید

یکی از موانع ایجاد انگیزه ذاتی، تعیین اهداف بسیار بلند پروازانه است. این حتی انگیزه فرد خوش فکر را نیز از بین می برد.

به بدن خود گوش دهید، آهسته و پیوسته شروع کنید. اگر با شدت بیش از حد شروع کنید، به سرعت ناامید وخسته می شوید. بنابراین به بدن زمان دهید تا خود را با ورزش سازگار کند. با ۳۰ دقیقه تمرین شروع کنید و ۳ بار در هفته، تمرینات را پیش ببرید.

به عنوان مثال، اگر می خواهید بدون توقف سی دقیقه شنا کنید، باید اهداف کوچکتر و افزایشی تعیین کنید که منجر به هدف بلند مدت شود: این هفته سه روز شنا می کنم. یک دور بدون توقف شنا می کنم و بین دورها ۳۰ ثانیه استراحت می کنم. هفته آینده، دو دور بدون توقف شنا می کنم.

بدون توجه به سن و توانایی قبلی شما در ورزش، پیروی از یک برنامه افزایشی باعث ایجاد قدرت و استقامت می شود. هرچه پیش می روید، احساس استقامت و قدرت به رشد انگیزه ذاتی کمک می کند. اگر از کاری که انجام می دهید احساس خوبی داشته باشید، موفق خواهیدشد. تعیین اهداف واقعی مانع از خرابکاری در پیشرفت شما می شود.

 

برای خود برنامه ریزی کنید

بعضی از افراد صبح ها بیشتر قادر به پایبندی به برنامه های تمرینی هستند. بعضی دیگر شب، بعضی دیگر هنگام ظهر راحت ترند. برای ورزش زمان خاصی وجود ندارد زمانی که برای شما مناسب باشد حائز اهمیت است. قسمت مهم این است که ورزش را  بخشی از برنامه های روزمره خود قرار دهید.

همانطور که هر روز در زمان مشخص مسواک می زنید و یا قهوه خود را می نوشید. ورزش نیز باید به اندازه این آداب و رسوم روزانه مهم باشد.

چگونه می توان بر عدم انگیزه ورزش غلبه کرد

 

پاسخگو باشید

بسیاری از افراد استخدام مربی شخصی یا پیوستن به یک گروه را در داشتن انگیزه موثر می دانند، زیرا در مقابل دیگران پاسخگو هستند.

یک شریک تمرین پیدا کنید؛ پاسخگویی می تواند به شما کمک کند تا هر تلاشی را دنبال کنید. همه ما وقتی شروع به تنبلی می کنیم به کسی احتیاج داریم که تشویقمان کند. این می تواند یک شریک تمرین یا یک مربی باشد. هنگام انتخاب، شخصیتی را انتخاب کنید که باعث شود شما خودتان را تحت فشار قرار دهید.

 

موسیقی انگیزشی انتخاب کنید

برای انگیزه تمرین موسیقی پخش کنید از نظر علمی اثبات شده است که موسیقی باعث افزایش روحیه می شود. اگر احساس افسردگی می کنید، به آهنگ های مورد علاقه خود گوش دهید. این همان چیزی است که شما برای تمرین نیاز دارید. موسیقی بهترین انگیزه تمرین است.

 

ورزش را بپذیرید

این واقعیت را بپذیرید که باید ورزش کنید. اگر بیشتر وقت خود را به حالت نشسته می گذرانید و می خواهید سلامتی خود را بدست آورید، ورزش یک ضرورت است. هیچ قرص، رژیم غذایی یا روش جراحی نمی تواند جای فعالیت را بگیرد.

صلح با این واقعیت اغلب انجام این کار را کمی راحت تر می کند و خبر خوب این است که انتخاب های شما زیاد است. لازم نیست ورزش در سالن بدن سازی اتفاق بیفتد یا ساعتها وقت شما را بگیرد.

 

تغییر سبک زندگی

در گذشته دلایل بیشتری برای تحرک داشتیم. ما مجبور بودیم چمن های خانه خودمان را ببریم، ظرف های خود را با دست بشوییم و پیاده به محل کار یا مدرسه برویم. نکته این است که امروز اوضاع متفاوت است و ما نمی توانیم به گذشته برگردیم. بسیاری از ما نمی خواهیم از شر رایانه ها، تلویزیون ها، اتومبیل ها و تلفن های همراه خود خلاص شویم و به هر حال، این موارد برای ما مفید و مهم هستند. اما اگر بفکر چاره جویی نباشیم، می توانند منجر به بروز مشکلاتی در سلامتی ما شوند. پذیرفتن مسئولیت و نیاز به ایجاد تعادل، ما را یک قدم به تغییر نحوه زندگی نزدیک می کند.

 

اجازه ندهید چالش شما را ناامید کند.

در مورد سطح آمادگی بدن خود واقع بین باشید. اینکه چقدر می توانید ورزش کنید، به سطح آمادگی جسمانی شما بستگی دارد. حتی اگر وقت کافی داشته باشید، بدن شما فقط قادر به تحمل ۲۰ یا ۳۰ دقیقه در یک زمان است.

به آنچه از نظر ذهنی و جسمی می توانید کنترل کنید فکر کنید و از آنجا شروع کنید. با گذشت زمان می توانید زمان بیشتری اضافه کنید. یک تقویم ورزشی داشته باشید و تمرینات خود و نتایجش را بررسی کنید، سپس هر هفته موفقیت خود را جشن بگیرید.

 

منتظر زمان مناسب برای ورزش

تعلل را متوقف کنید. یک جفت کفش بپوشید و شروع کنید. ما همیشه در انتظار زمان مناسب هستیم، بعد از تعطیلات یا بعد از تغییر شغل یا بعد از عروسی و… اگر اینگونه فکر کنید، زمان مناسب هرگز فرا نخواهد رسید. سعی کنید برنامه خود را متناسب با یک تمرین تغییر دهید و یک تمرین حتی اگر فقط ۱۰ دقیقه باشد، در برنامه خود بگنجانید.

به راحتی نمی توانید انتظار داشته باشید که بتوانید همیشه ورزش کنید. مواردی پیش می آید که بیمار هستید، آسیب دیده اید، خسته شده اید، در تعطیلات به سر می برید که شما را مجبور می کند برنامه ورزشی خود را کنار بگذارید.

خودرا ببخشید و مقصر ندانید در اینصورت می توانید پیشرفت بیشتری داشته باشید. گرچه مواجه شدن با بدن پس از مدت ها استراحت از ورزش دشوار است ولی در نهایت، باید به آن برگردید. بهترین راه برای این کار فقط حرکت به جلو است. آنچه اشتباه انجام داده اید را فراموش کنید و در حال حاضر روی آنچه می توانید انجام دهید تمرکز کنید.

 

برداشت خود را تغییر دهید

درک و نگرش تأثیر زیادی در انگیزش دارد. انگیزه چیزی نیست که برای شما اتفاق بیفتد بلکه چیزی است که شما برای خود ایجاد می کنید. ورزش ممکن است حرکت دادن بدن باشد اما تا ابتدا ذهن خود را حرکت ندهید به جایی نخواهید رسید. عبور از سد معبرهای ذهنی می تواند دریچه ایده ها و نگرش های جدید را باز کند.

نگاه خود به ورزش را تغییر دهید. به جای دیدن آن به عنوان کاری که باید انجام دهید، به عنوان فرصتی برای کسب رضایت بیشتر از زندگی به آن نگاه کنید.

سخن آخر

هیچ چیز آسان نیست. همه ما با انگیزه و اشتیاق زیادی کارها را شروع می کنیم اما در نهایت خسته می شویم و انگیزه انجام آنها را از دست می دهیم. هر وقت احساس بی انگیزگی کردید، به احساسی که بعد از تمرین می گیرید فکر کنید.

سعی کنید بعد از تمرین تصویری واضح از خود داشته باشید. ببینید عرق از صورت شما می چکد، خون از طریق رگها پمپ می شود، حال بهتری دارید و… اگر به اندازه کافی تمرکز کنید این انگیزه شما را برای ورزش تشویق می کند.

برنامه خود را تغییر دهید. تکرار مکرر یک برنامه خسته کننده است. برنامه تمرین خود را بعد از هر ۳ تا ۴ هفته با افزودن تمرینات جدید و ساده به برنامه روزانه تغییر دهید.

به ماهیچه ها برای بازیابی و رشد زمان کافی اختصاص دهید.

صبور و متعهد باشید.

وقت آن است دیگر نگویید که فردا یا دوشنبه یا سال نو این کار را می کنید. همین حالا ورزش را شروع کنید!

گردآوری و ترجمه: گروه مترجمین پیام مهر
منابع:
lifetimedaily.com
verywellfit.com

دوره های مرتبط

✅ کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط به نشر، تکثیر و بهره برداری از محتوای وب سایت یوگا پیام مهر در اختیار صاحب آن قرار دارد. کسانی که مایل به استفاده از مطالب مندرج در این سایت هستند، باید منبع و آدرس اینترنتی آن را به صورت صریح و واضح ذکر کنند.

×

وقت بخیر 🧘

×