فهرست
Search
Generic filters

چگونه با مهارت های یوگا به جنگ ویروس کرونا برویم ؟

ویروس کرونا با سرعت طوفانی توانست چهره جهان را از دنیای سرشار از رنگ، هلهله وجنب وجوش به جهانی ساکت و مغموم تبدیل کند که دامنه اثرگذاری آن در زمان حال متوقف نخواهدشد واثرات خود بر پساکرونا را هم تحمیل خواهدکرد.

سازمان جهانی بهداشت  بی‌وفقه، در حال رصد و پاسخگویی به طغیان این بیماری است. به گفته این سازمان از رایج ترین علائم ابتلا  تب، خستگی و سرفه‌های خشک است. در بعضی از بیماران علائم دیگری مثل درد و کوفتگی، گرفتگی یا آبریزش بینی، گلودرد و اسهال وجود دارد. سالمندان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند احتمال ابتلا با وخامت بیشتری دارند.

مراقبت‌های همگانی

دست‌هایتان را بطور مرتب و کامل با آب و صابون بشویید.
محلول‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل استفاده کنید.
فاصله اجتماعی را رعایت کنید.
به چشم‌ها، دهان و بینی ‌‌‌تان دست نزنید.
با ماندن در خانه، به شکست زنجیره کرونا کمک کنید.

این اخباری است که نزدیک به شش ماه زندگی بشر را درگیر و به نوعی فلج کرده است. مردم جهان لحظه به لحظه در رسانه ها وشبکه های اجتماعی این اخبار را دنبال می کنند.

نگرانی از اینکه:

یکی از عواقب کرونا این بود که قرنطینه خانگی را الزامی ساخت و به موجب آن، بسیاری از مراکز شاد و آرامش بخش دنیا مانند: کنسرت ها، سینماها، مراکز تفریحی، مراکز آموزشی، ورزشگاه­ها و… تعطیل شدند و انگار که “جهان تعطیلی نامحدود” یافت و نوعی تنگ خلقی و بهت مردم جهان را فرا گرفت.

آسیب های روحی و عاطفی انسان با تغییر عادت در دوره قرنطینه خانگی تا مرز بحران پیش رفت.

وقوع یک بحران انسانی ناشی از مرگ و میر در جهان، نشر اخبارمنفی در رسانه ها وشبکه های اجتماعی،  بحران اقتصادی،  بلاتکلیفی اجتماعی،  سوگواری ناقص و ناکافی بودن سوگواری مجازی، دلتنگی  برای دیدار عینی با دلبندان خانواده، دوستان و… افزون بر آن، ابهام درباره این که این تعطیلی ناخوشایند کی وچگونه تمام خواهد شد؟ انسان عصر صنعتی را درمانده و مغموم نمود و بیش از پیش بر دامنه و شدت اضطراب‌ها افزود به طوری که ضرورت ارائه خدمات به آسیب دیده های روحی،  احساس، راهکارهایی برای آن لحاظ شد.

سازمان ملل در بخش کروناویروس، ورزش یوگا را برای سلامتی روح و جسم توصیه کرده است

    سازمان بهداشت جهانی (WHO) ضمن تاکید بر فواید یوگا از نخستین روزهای بحران کرونا این فعالیت را روشی در مراقبت از سلامت جسم و روح در ایام خانه‌نشینی معرفی کرده و آن را  ابزاری برای بهبود سلامت در برنامه اقدام جهانی خود معرفی نمود. همچنین نخست وزیر هند، در روز جهانی یوگا، از یوگا بعنوان سپرمحافظ  در برابر کرونا یادکرد.

یوگا بیش از یک فعالیت بدنی است. “یوگا روش‌های حفظ یک نگرش متعادل در زندگی روزمره را پرورش می‌دهد و مهارت در انجام اقدامات فردی را ارتقاء می‌بخشد. فعالیت های جسمی، ذهنی، تنفسی؛ تمرکز و رهاسازی یوگا با ایجاد آرامش، گذار از این روزها را برای ما قابل تحمل تر می کند.

در بحبوحه قرنطینه خانگی، آن دسته از انسان هایی که  در طول دوره زندگی؛ جهان درونی خود را تقویت نکرده بودند وبرون گرایی بیشتری داشتند، یا همواره برای ختم مسائل خود به بیرون پناه می بردند،  بیش از پیش خلق شان از این پناه بردن به دنیای خالی درون خود تنگ شد،  این انباشت خشم وکلافگی مزید برعلت شد و به بروز رفتارهای ناهنجار انجامید.

خشونت های خانگی

واژه ای آشنا که در این دوران بیشتر به گوش می رسد. خشونت به دنبال احساس خشم شدید بروز پیدا می‌کند. درواقع نمود بیرونی خشم، خشونت است. خشونت به معنای پاسخ نادرست به سختی های زندگی است. نقش آموزش کنترل خشم در کاهش خشونت های خانگی بسیار زیاد می باشد.

آهیمسا (کنترل و مدیریت خشم)

از اولین دروس یوگا؛ آهیمسا به مفهوم آزار نرساندن و دوری از خشونت است. در واقع زندگی بر مدار صلح  درونی و خالی از هرگونه نفرت. آموزش هایی درباره نحوه مدیریت خشم و حل مسئله به صورت مسالمت آمیز که می تواند به کاهش خشونت بیانجامد. خشونت های خانگی یکی از دلایل مهم از بین رفتن عزت نفس در افراد است که علاوه بر فروپاشی بنیاد خانواده،  به بروز افسردگی و اضطراب می انجامد.

♦ وبینار آنلاین کنترل خشم (آهیمسا). با اصول کنترل خشم آشنا شوید و نیروی عصبانیت را در خود کنترل کنید.

تمرینات جسمی یوگا (آسانا)

 با افزایش قدرت عضلانی بر انعطاف پذیری و صبوری هنرجو می افزاید . برای ارتقای سیستم ایمنی بدن جهت مقابله با کرونا نیاز به آرامش داریم، در زمان انجام حرکات بدنی یوگا احساس سرور درونی ایجاد می شود و سطح انرژی بدن بالا می رود و این حال خوب به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

تمرینات تنفسی یوگا (پرانایاما)

در تمرینات تنفسی یوگا یاد می‌گیریم، چطور باید از همه ظرفیت ریه‌ برای دم و بازدم استفاده کرد. کرونا، ریه ها را هدف قرار می دهد و اگر بتوانیم ریه هایمان را قوی تر کنیم، با تبادل اکسیژنی بیشتر در بدن، سیستم ایمنی نیز تقویت خواهد شد.

مشکل اکثریت قریب به اتفاق ما این است که درست نفس نمی کشیم. بدین ترتیب، هر چند در تمام عمرمان نفس می کشیم ولی کم پیش می آید که ریه هایمان واقعاً از هوا پر و خالی شود.

یکی از مهم ترین تنفس های یوگا که در این روزها به کار می آید تنفس شکمی یا دیافراگمی است که پزشکان از آن بعنوان یکی از روش های فیزیوتراپی تنفسی یاد می­کنند. در تنفس شکمی شما دو برابر بیشتر از تنفس معمول سینه‌ای، هوا را وارد ریه های خود می‌کنید. این تنفس  نه تنها منجر به تقویت عضله اصلی تنفس و افزایش حجم ریه می شود بلکه  احساس آرامش نیز شما را فرا می‌گیرد.

خواب یوگی (یوگانیدرا)

یوگانیدرا یک حالت وانهادگی عمیق است. خاموش نگه داشتن ذهن، در حالیکه کاملا آگاه هستید، این استراحت آگاهانه باعث می­ شود  شما پس از انجام این تمرین، انرژی، شادی و آرامش را احساس کنید و از تنش ها و نگرانی ها پاک شوید. یوگانیدرا یک روش منظم و سیستماتیک است که کل اعمال فیزیکی، روانی و هیجانی را وانهاده می کند. انجام تمرینات یوگا نیدرا باعث تقویت سیستم ایمنی خواهد شد.

تمرکز (دهارانا)

حواس‌پرتی‌های هیجانی- مثل اضطراب، ترس، نگرانی و عصبانیت– بزرگترین موانعی هستند که ما را از تمرکز بر هدفمان دور می‌کنند.

توجه کامل روی یک موضوع و یا در لحظه حضورداشتن با تمام وجود ، از آثار تمرکز است که منجر به افزایش قدرت خلاقیت انسان می شود. تمرکز؛ آرامش جسمی و ذهنی و تسریع بهبودی و سلامت انسان را به همراه دارد.

بهترین تمرکز در این روزها تمرکز بر حفظ سلامتی و تقویت سیستم ایمنی است.

♦ کارگاه تمرکز فکر برتر. با توانایی متمرکز شدن ذهن خود آشنا شوید و چگونگی استفاده از آن را در زندگی روزمره بیاموزید. این مهارت برای هر نوع موفقیت ضروری است. بدون آن، تلاش‌های شما پراکنده می شوند.

مدیتیشن(دیانا)

عبارت خالی کردن ذهن درست نیست؛ منظور این است که ذهن را به یک ابزار تبدیل کنید و هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید و یا آن را کنار بگذارید. منظور سکوت ذهن است که با مدیتیشن حاصل می گردد..

ذهن ناآرام، فرد را دچار اضطراب و استرس می کند و در نهایت سطح ایمنی بدن کاهش می یابد، همانطور که میدانید بسیاری از بیماری های جسمی منشا روانی دارد. نتیجه تعالیم و تمارین یوگا ، ذهنی آرام و متمرکز است که با مدیریت شرایط بحرانی کمک می­کند جسمی نیرومند داشته باشید.

ریلکسیشن (شاواسانا)

راهکار بعدی ریلکسیشن است که شیوه‌های مختلف دارد؛ ریلکسیشن یعنی تمرین آرام سازی بدن ، که یکی از اساسی‌ترین تمرینات یوگاست. چون جسم و ذهن ارتباط مستقیمی با هم دارند، هر کدام را آرام کنید دیگری نیز آرام می‌شود.

نتیجه این تمرین کمک به بازگشت انرژی و چابکی بدن و رها شدن از استرس و اضطراب و انقباضات جسمی و روحی است. تکنیک های یوگا با کاهش هیجانات، به داشتن بدنی مقاوم تر، ذهنی آرام تر و فکری متمرکز  کمک می­کند  و همچنین با پذیرش و درک شرایطی که در آن قرار دارید باعث می شود رویکردی مثبت به زندگی داشته باشید.

مهارت کنترل احساسات یکی از مهارت‌های مهم زندگی است که با استفاده از آن فرد می‌تواند به شکل موثری یک واقعه هیجانی را مدیریت کند یا به آن پاسخ دهد. انسان‌ها به شکل ناخودآگاه از استراتژی‌های تنظیم هیجان استفاده می‌کنند تا بر موقعیت‌های دشوار غلبه کنند.

از آنجایی که تحمل بیماری کرونا به سبب عدم وجود واکسن پیشگیری و یا دارو برای درمان، نیاز به توان جسمی و به ویژه روحی بالایی دارد روانشناسان به جوامع انسانی تاکید می کنند تا از یوگا بعنوان یکی از ابزارهای تقویت روحیه کمک بگیرند.

پیشنهاد همیشگی ما برای شما این است که هنر یوگا را زیر نظرمربیان مجرب انجام دهید تا از اثربخشی مثبت این هنر لذت ببرید. لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

روزگارتان یوگایی

+1

تمامی حقوق نشر، کپی برداری و استفاده برای وب سایت یوگا پیام مهر محفوظ می باشد. استفاده از مطالب فوق با ذکر منبع و آدرس اینترنتی بلامانع است.

به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
به اشتراک گذاری بر روی skype
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
error: Content is protected !!